christmas is just around the corner
Witamy po remoncie! Przypominamy, że aby forum prawidłowo się wyświetlało należy wykonać twarde odświeżenie! Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym ogłoszeniem, w którym przeczytacie o zmianach na forum!
Na forum pojawiły się nowe zadania miesiąca, które przeniosą Was do Wioski Świętego Mikołaja!
Hasło do konta universal person to monterey.
Zablokowany
California's "First" City, city of monterey
Awatar użytkownika
about me
it's the most wonderful time of the year
0 cm
0 y/o
california's "first" city

Post ()

informacje
o Monterey
Obrazek
Rok założenia: 1770
Populacja: 28 178
Powierzchnia: 30 469 km²

Miasteczko położone jest na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia nad Zatoką Monterey. Łączy w sobie długą historię z bogatą kulturą, na którą wpłynęły lata przyległości do indiańskiego plemienia Ohlone, następnie Hiszpanii, a później Meksyku, nim Kalifornia stała się częścią USA. Architektura miasta odzwierciedla tę wielokulturowość. Ma ugruntowaną pozycję miejscowości turystycznej, dzięki bogatej faunie i florze morskiej, pięknym kąpieliskom i pobliskim górom. Jednak życie w Monterey nie ogranicza się jedynie do okresu wakacyjnego. Wysoko rozwinięty przemysł rybacki, wytwórnia serów i liczne inne biznesy sprawiają, że miasto tętni życiem cały rok. Szczegółowy opis poszczególnych dzielnic można znaleźć tutaj, a rozpiskę lokalizacji tu.

Nieco ponad godzina jazdy samochodem na północ dzieli miasteczko od znacznie większego San Jose. Znajdują się tam placówki, z których mieszkańcy Monterey często korzystają lub znajdują zatrudnienie: uniwersytet i oddział policji. Jako część technologicznej Doliny Krzemowej w San Jose mieszczą się biura Apple, Tesli i innych korporacji.

Na południe od Półwyspu Monterey rozciąga się Big Sur - ok. 140 km malowniczego wybrzeża silnie kojarzonego z Kalifornią. Przy dwupasmowej, wijącej się wzdłuż niego autostradzie H1 znajdują się liczne przystanki i punkty widokowe, z których można podziwiać piękno górzystych terenów, plaże, a także wylegujące się na nich foki oraz inne zwierzęta, Najpopularniejszym punktem na mapie tych terenów jest Most Bixby, bohater ujęć z licznych filmów i seriali osadzonych w tej części kraju. Nad tym kawałkiem wybrzeża położonych jest kilka miejscowości, w tym turystyczne Carmel-by-the-Sea.

Nieopodal Monterey znajduje się również fabryka znanego na całym świecie sera Monterey Jack, a krócej Jack cheese. Dostarcza ona zatrudnienia części mieszkańców miasteczka.
monterey
brak multikont

Zablokowany